Am înfulecat cârnatul tăiat bucăţele de către un domn corpolent, privind pelerinii înaintând spre poarta de acum luminată ca de seară.
Toaleta publică de lângă chioşc mă îmbia la un pişu, acumulat cu tenacitate de-a lungul plimbării. Intrarea era 50 cenţi, eu aveam doar o monedă de 1 euro. M-am îndreptat spre domnul voinic din chioşc, ca să-l rog să-mi schimbe.
Acum, facem rapid o scurtă călătorie în trecut, în primăvara lui 2005. Eram în Grădinile Luxembourg din Paris. Doi tineri au venit spre mine şi mi-au înmânat o cameră foto, iar unul din ei mi-a zis într-o engleză puţin pocită: "May I please you to take us a photo?"
5 ani mai târziu, mă adresez la rândul meu domnului din chioşc: "Could you change me for the toilet?"
Nu cred c-a înţeles exact ce-i ziceam, dar a priceput "toilet" şi faptul că-i înmânam 1 euro la schimbat. În toaletă se auzea duios muzică clasică. M-aşteptam la "Dragostea din tei", dat fiind că eram pe Unter den Linden ("under the linden trees").
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu