Bună seara, prieteni. Am fost la un restaurant grecesc prin Södermalm, unde am mâncat mâncare grecească şi am băut nişte vin alb. Grecesc, desigur.
După ce-am terminat de băut şi de mâncat am ieşit afară cu scopul să plecăm acasă. Afară, răcoare. Ba chiar frig. Tricoul cu Mustasch, un pulover subţire şi o jachetă de primăvară fără căptuşeală nu fac faţă situaţiei. Parcă bate şi un pic vântul. Mi-e frig. Vinul alb grecesc s-a refugiat pe undeva prin interior, în loc să pună umărul la încălzit carcasa. Sunt 1 grade. Adică aproape 0.
Am de dat la pedale vreo 15-20 min până acasă. Mă felicit că mi-am luat fesul azi-dimineatza. Îl pun pe cap şi mă uit cum Pelle nu pune nimic pe cap. Pelle are doar un tricou şi-o jachetă, tot subţire. Astă iarnă, la -10 grade, Pelle gonea cu bicla în aceeaşi ţinută. Avea mănuşi atunci. Am şi eu acum la mine mănuşi. Mă felicit pentru că le-am luat şi pe ele. Pelle nu are mănuşi la el. El stă de mai demult în Scandinavia.
Mi-e frig. Ce bine că mi-am luat fesul şi mănuşile!
marți, 20 aprilie 2010
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu